mosanadahmed mosanadahmed
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

[tex]\frac{12r}{r+2} =\frac{4}{r+2} -6[/tex]

Respuesta :

sreedevi102
sreedevi102 sreedevi102
  • 01-06-2021

Answer:

[tex]r = \frac{-4}{9}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{12r}{r+2}= \frac{4}{r+2} -6 \\\\\frac{12r}{r+2}= \frac{4-6(r+2)}{r+2} \\\\\frac{12r}{r+2}= \frac{4-6r-12}{r+2}\\\\12r = -6r - 8\\\\12r + 6r = -8 \\\\18r = -8\\\\r = \frac{-8}{18} = \frac{-4}{9}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A student completing research for a project enters the following search terms: Drugs AND prescription AND cost Which of the following best describes the likely
Which of the following are the jovian planets? Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune only only Jupiter and Saturn everything past Mars and the asteroid bel
is hair mousse a solied liqued or a gas and why ?
how do you graph y=-x+ 3/2 please help meee
28/12 simplified (In simplest form.)
Potatoes are on sale at both grocery mart and Baldwin hills market. At grocery mart a 5 lb. bag of potatoes cost $2.85 and at Baldwin hills market a 7 lb. bag
Factor –8x3 – 2x2 – 12x – 3 by grouping. What is the resulting expression?
what equal 6 when you divide by 3
One example of a very complex land ecosystem full of thousands of kinds of living things
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put