davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 89+ )
Otras preguntas
WILL MARK BRAINLIEST!!!! Ralph is the first to bring up the importance of keeping a fire lit on the island. Which best explains the symbolism of the fire? the
Which of these is a good guideline to follow when designing a presentation slide show? Use dark backgrounds Avoid large type Avoid fancy fonts Use only one
solve algebraically for all values of X
Help pls, this is a review!!!!! Pls help asap! :)
solve algebraically for all values of X
Ms Kelly puts more than 5 apples in each bag. Write an inequality to represent the number of apples in a bag
Please help I don't know the answer
Lourdes is planning to write an e-mail to the city council asking that traffic lights be installed at the crosswalk in front of her school. Given her purpose
If an atom has a circumference of 227pm, what is its diameter?
Explain the main cause of earthquakes and their effects?