emely10
emely10
02-12-2016
Mathematics
contestada
Guys plz help on this one
Respuesta :
kyrarichins
kyrarichins
02-12-2016
Well for number 1) a. Quick market is the better choice because 3 apples for 1.17 is 2.34 for 6 apples
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 71+ )
Otras preguntas
Which of the following, if true, will indicate that higher prices will not induce firms to increase output? A. The Milovian government offers subsidies on input
How do children first learn to write their letters? a) They memorize the strokes b) They use vision to guide the movement of their hands c) They rely on the "fe
HELP! PLEASE! ASAP! Manganese(III) fluoride, MnF3, can be prepared by the following reaction:2MnI2(s) + 13F2(g) → 2MnF3(s) + 41F5(l)If the percentage yield of M
Falcon Co. produces a single product. Its normal selling price is $30.00 per unit. The variable costs are $19.00 per unit. Fixed costs are $25,000 for a normal
Explain how the structure of compact bone relates to its function.
What is prothrombin?a.A protein needed for bone formation b.A protein that decreases the “stickiness” of red blood cells c.A protein needed for blood clot fo
When a production function is graphed with Real GDP on the vertical axis and labor on the horizontal axis, a rise in labor ________________________which shifts
A thesis statement is a one-sentence response to a prompt a way to capture the audience's attention the first sentence of a body paragraph the sentence that
The substitute teacher offered the students candy for correctly solving math problems. So, for that entire week, whenever she put a problem on the board, the co
Which psychological perspective might advance the argument thatour sleep patterns evolved as an adaptive response to predatory risks, which are higher during pe