Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

7 people are running in a race. If we only care about first, second and third place, how many possible outcomes are there?
A father is four times as old as his daughter. In 18 years he will be two times as old as she. How old is the daughter now?
Which three sentences are correctly capitalized? /\ If you take the highway West out of town, you will find the abandoned Sawmill that used to employ many peo
what number is 24% of 80
All animals are _______. a. producers b. omnivores c. herbivores d. consumers
The federal ________ is made up of all executive branch employees. a. assembly b. bureaucracy c. cabinet d. committee
What country helped the colonists by giving them supplies, but also sent their navy to help fend off the British and protect port cities?
Does a rectangle have more sides or angles
Why is a number raised to the zero power ALWAYS one and never any other number?
Can some one help me? Please!