haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

use multiplication and the distributive property to find the quotient of 54/3
DeLissa wants to dress and act like Marisol, who is a very popular and attractive girl at school. What type of peer pressure is DeLissa reacting to?
Who was extremely beautiful, but vain and cruel, and fell in love with his own reflection? a. Hermes b. Zeus c. Narcisus d. Echo
Aspirin is a widely used drug. What kind of medicine is it?
Perdita goes to the fruit market with $9 to buy avocadoes. Each avocado costs $2. Write and solve an inequality to find the greatest number of avocadoes Perdita
What is the sign of the product of three integers with the same sign
why was the battle of Antietam a crucial victory for the union.
What is the greatest common factor of 17 and 51
DeLissa wants to dress and act like Marisol, who is a very popular and attractive girl at school. What type of peer pressure is DeLissa reacting to?
I was in the National Forest with my camera. The day was crisp, and the leaves were turning gold and red. When I spotted the white-tailed buck, I froze. He wasn