mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

2. Brueghel's painting "Landscape with the Fall of Icarus" and Auden's poem "Musée des Beaux Arts" focus on the same part of the myth of Daedalus and Icarus. Ho
How do you find the surface area in a rectangular prism
Draw the fischer projections of the four aldotetroses. draw the d sugar on the left and its l isomer directly to the right of it. switch between an aldose and a
when you put some food in microwave it gets hot i it conduction,convection or radiation
What is a anatomical barrier
HELP ASAP*** More particles in a given space will increase the number of collisions and therefore increase the reaction rate. This explains how which of the fol
Find the illegal values of c in the multiplication statement c^2-3c-10/c^2+5c-14-c^2-c-2/c^2-2c-15
Two chords intersect with the measures shown in the drawing What is the value of x?
Explain how an element that does not react easily with other elements can be useful.
Jadyn is not feeling well today. ______________ he will not be attending the meeting. A) although B) consequently C) meanwhile D) nevertheless