nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Why is the rainfall pattern different on the Mountains of Kohala and Mauna Kea?
Find the equation of the line that goes through the points (4, 4) and (8, 6). y = 1/2 x + 2 y = 4x + 6 y = 1/2 x + 4 y = 2x - 4
What are some of the ways the print revolution transformed Europe?
introduction of reporting human rights ​
Each month, Margie's pets need 3 bags of dog food and 2 bags of cat food. How many bags of pet food would she need for 4 months?Which equation shows how to solv
State the second law of thermodynamics in words and express it mathematically defining all terms. (6 marks)​
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
Structure of DNA: What is DNA? See picture: fill it out thx!
Pedro is thinking about buying U.S. savings bonds. Which statement describes a reason he may decide to purchase the bonds? The U.S. stock market is adjusting to
can you help me to solve this problem g ( t ) = | t | - 3 ; find g ( 3 ) , g ( -5 ) , and g ( 0 )