annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

what layers contain the densest materials
two friends share 3 fruit bars equally how much does each person get
why are the flat surfaces on a rectangular prism called faces
The perimeter of the rectangular shaped building is 960 feet. The shortest side of the building is 150 feet. What is the length of one of the longest sides of t
a quarter horse often excels at running races of 1/4 or less. how many feet is that
As President, Warren G. Harding (1 point)strengthened the regulations on businesses put into place by the Progressives. abolished all regulations on businesses.
The sum of three integers is 92. The second number is three times the first number. The third number is ten less than twice the first number. Find the integers.
Why do u think each letter in a polygon's name can be used only once
Johnny and sally bought 4 pounds of mulch and two pounds if seedfor the garden.how many ounces of these products did they purchase?
Why did it surprise people when Lorenzo Papatini danced the waltz with his dance partner in Boston? because he made close physical contact with his partner beca