taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

John's property in Richland County, OH is in the shape of a trapezoid with the dimensions shown below. 40 m 20 m 56 m - What is the area of John's property? A.
please answer this need help​
what is 4 kilograms kg in grams g
The population of rabbits on an island is growing exponentially. In the year 1990, the population of rabbits was 2100, and by 1993 the population had grown to 3
expand and simplify x(4x-2)+x(5x+6)
Which change in Great Britain influenced the style and content of seventeenth- and eighteenth-century literature? A. the rise of lower classes B. Increased lite
if the median of 8 numbers is 4.5. GIVEN that seven of the numbers are 9,2,3 ,4,12,13,1.Find the eighth number
explain the phrase "Togetherness is strength"
A cannon fires a projectile and it strikes the ground 3.0 km away. Assume the shot starts and lands at the same height. The maximum height the projectile reache
What color is the sky