taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carmen bought 15 pounds of sugar for $9.
How many pounds of sugar did she get per dollar?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

earr7585 earr7585
  • 01-04-2021
She got approximately 1.67 pounds of sugar per dollar. Please mark brainliest it would greatly be appreciated.
Answer Link
alanaa71 alanaa71
  • 01-04-2021
the answer would be 1.67
Answer Link

Otras preguntas

A bakery offers a sale price of $3.15 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Heims is an automobile manufacturing company. When the sales team in the company gets an order, the information reaches all associated departments. The employee
0.01 kg of 4.0°C water is heated until its temperature is 37°C. If the specific heat of water is 4186J/kg°C, calculate the amount of heat energy needed to cause
Which of the following showed that new cultural ideas were growing in the South in the late 1800s?
As DNA is replicated, which DNA base pair will bond to cytosine?
25% of what number is 13? I need to find the whole number
What time is 13 minutes before noon
what is the fluid component of blood
Biloxi Gifts uses a sales journal, a purchases journal, a cash receipts journal, a cash disbursements journal, and a general journal. The November transactions
What would cause a population to emigrate?