il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

30 points!! Will give brainliest if all questions are answered 1.Identify the phenotypes for the offspring of a parent with the genotype IAi and a parent with t
Need help with 3 and 4
A parking lot in a shape of a trapezoid has an area of 12,052.1 square meters.the lean the of one base is 82.4 meters and the length of the other base is 108.6
The perimeter of a triangle is 29 if two of the sides are 10 & 12 what is the length of the third side
hello ! comment apprendre sa leçon ? thanks
The era that started when Jackson was elected is referred to as the .
What is the 101st term in the sequence 876, 869, 862, ...? 1583 176 1576 169
find the mode for a data set. 18,24,24,24,25,37,37,46
Please help! If an object has a mass of 500 g and floats, what volume of water must it displace?
What issues will be important when you vote for president