wwwbrandonmercer wwwbrandonmercer
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

A car is driven 600 miles and uses 20 gallons of gas. If gas is $1.05 per gallon, what is the gasoline cost per mile?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-03-2021

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If Amy has two apples and drops one, how many does she have now?
in not less than 400 words write a story that ends with the saying better later than never​
antonio and emilia are painting a room in their new house. antonio could finish the job in only 6 hours by himself, while emilia could finish the job in only 4
The scatter plot below shows the amount of money Shawn had in the bank on days in the month of January. Which statement best describes the relationship between
find a solution to the situation. Claire has 8 fewer books than Mai. If Mai has 26 books, how manny books does Claire have?
The number of people who sleep 8-8.9 hr per night is about how many times the number who sleep 6-6.9 hr a night
The ________________ is the horizontal number line on the coordinate grid.
what is 1+1 please help me?
25 POINTS EACH! 5. You buy certain supplies in Nearland. Last year, the currency exchange rate was 1 USD = 3 NRD. Are these supplies more or less expensive to
You often experiment with everyday materials around you, trying to create new and unique items. You enjoy designing and creating things that improve your daily