tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Find the indicated term of 4, 2 ,0
What is f(g(13))? A 16 B 26 C 32 D the function is undefined
Solve the problems. Write the complete proof in your paper homework and for online (only) respond to questions or statements (if any) that are parts of your pro
Which of the following best describes most food found in a grocery store? O processed O unprocessed O manufactured O one step from the farm
Ms. Lawrence had $550 in her bank account. Thr next day she withdrew $120 to buy groceries. She deposited $200 two days later. Four days later she used her debi
Okay one last time, I need help with these last two
How long did McCandless spend in the bush? * 1. Nearly four months 2. More than six months 3. Two weeks 4. 37 days
Encryption a.is a way to break codes. b. disguises communication. c.can be translated into Pig Latin. d. uses the same concepts as line of sight communication.
What is the term that refers to laws passed in the colonies to control slaves? * O Slave Criteria O Slave Laws O Slave Regulations O Slave Codes
why is this scientific notation: 12,050,000 = 1.25×107 wrong