tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

A sand box has an area of 45 ft. The length is 4 feet longer than the width. What are the dimensions of the sand box? Solve by completing the square
What would be most useful to help make a simple compass a nonmetal bar,a round metal can,a small iron nail,or a Quartz needle
is the earth getting heavier
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
while ice skating,alice slipped and injured her knee.what is one way Alice might have prevented this injury
HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry ) can u complete this tiny is to .................. as broad is to ........................ the words to fill this in are tiny
which of the following did not trigger Haiti's fight for independence
while ice skating,alice slipped and injured her knee.what is one way Alice might have prevented this injury
what years did the cattle drives take place from
prove that x^n-Y^n divisible by x-y for all natural numbers x,y (x!=y),and n.