hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

Which pronoun correctly completes the second sentence? El novio de Carla toca la guitarra. _____ toca en todas las fiestas. A. Lo B. Los C. La D. Las
what r variable's :) :) :) :) :)
Describe the impact that rain had on life in the trenches? On fighting in WWI?
your uncle is planning to build a barbecue grill for your next family gathering. he is at lost about the steps to make one. what book can give him specific ins
rupees 4000 amount to ₹5000 in 8 eyears in what time will ₹2100 to 2800 at the same rate ?​
someone help me with this pls​
turning your light on and then turning the light off are considered to be in inverse operation. Describe two other real life situations that can be thought of a
An inflatable pool has sprung a leak. You place a 1-gallon cup under the leak and find that it fills up in 195 seconds. How many ounces per minute is the swimmi
The Greek city state of Athens opened the first dump more than how many years
what are the natural division of Nepal​