ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

A Japanese beetle has length between 0.3 and 0.5 inches.Find two lengths that are within the given span. Write them as fraction in simplest form?PS NO ONE HAS D
What is (2/3) to the 4th power?
What is 833,000 written in scientific notation
how do I round off 248,739 to the nearest hundred?
How do you solve 5q-7=2/3
negative acceleration & positive acceleration, what are they?
A ray of light strikes a mirror. The angle formed by the incident ray and the reflected ray measures 90 degrees. What are the measurements of the angle of inci
Theo bought these items shoes that cost $19.99 socks that cost $ 4.19, a shirt that costs $ 8.50 and pants that cost $27.75. how can he estimate the total cost
how can you use number patterns to find the least common multiple of 120 and 360
36/b-3=0 find the solution of this equation.