sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Please help Asap!!!Math question
calculate EG if a=5 and b=15
i need help i will give brainlyest to who ever just tells me the answers with a small explanations ​
j/2 +7=-12 solve for j
what is the slope of the line with the equation y= -2x - 1? A -2 B -1 C 2 D 1
ASAP!!! PLEASE help me with this question! It is really urgent...
PLEASE PLEASE PLEASE HELP PLEAS :( THE SECOND ONE JEJEJEJDD PLEASEEEEEE
Solve the inequality. 9p+23<41
bleaching powder reaction, mechanism, use
Chloe needs to rent a car while on vacation . The rental company charges $17.95 , plus 18 cents for each mile driven. If Chloe only has $40 to spend on the car