samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer? x<-5 or x> -5? -1/5x-4>-3
give two reasons why it is important to wash your hands both before and after completing a lab.
Scientists best apply critical thinking in their work through _______. a. the scientific method b. observation c. hypotheses d. experimentation
what materials where used to make the first gps
Find the difference between 12.34 and answer to the nearest tenths place
2x+5y=15 in slope intercept form
Round 125,458 to the nearest hundred thousand
why are the seasons  at higher latitudes different from seasons at latitudes near the equator
2x+5y=15 in slope intercept form
Two cars leave a town at the same time heading in opposite directions. One car is traveling 12 mph faster than the other. After 2 hours, they are 232 miles apar