arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

11,600,000 rounded to the nearest hundred thousand
How do youtubers get sponsorships?
Why do major league baseball teams have baseball academies in the Dominican Republic? A. to prepare for baseball season in private B. to develop baseball talen
What does 4qt= to fl oz
How do u do the problem 33.8 divided by 32.5?
what are the layers of a hard boiled egg
A while back, either James borrowed $12 from his friend Rita or she borrowed $12 from him, but he can’t quite remember which. Either way, he is planning to pay
what are the factors of 294
______________ has created many environmental problems in Azerbaijan. a. Gold mining c. Nuclear energy production b. Oil drilling d. Explosive population growth
Taylor wants to generate a graph to show how is she doing at saving. What tool should she use? a-bill payb-budget software c-online banking d-graphic software