mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

the income divide and excesses of the rich during the Gilded Age caused
What is 12/9 in simplest form
Which of the following is a characteristic shared by the Haitian and French revolutions? a. inspired by Enlightenment ideals b. a political goal of self-gover
what would the answers be on p n w y
Is the sentence a simple or a compound sentence? Mrs. Cruz is away at a conference, but Mr. Edwards will lead the choral group in singing. a. compound sentence
This force rubs things away.
Explain what it mean to say that energy is conserved
This force rubs things away.
What is three groups that existed on the Italian peninsula from about 700 to 500 B.C.
Choose a method. Then find product. 10×12