juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

List the first five natural numbers.
HELP ASAP PLEASE NO LINKS A computer was purchased at a sale at a discount of 15%. If $688.50 was paid for it, and this price includes 8% sales tax, then what
How does the community respond to human trafficking
Make a title about the short paragraph and write a statement that is your own opinion about the paragraph
In general, bacterial cells are prokaryotic. Which cells are eukaryotic? a. Bacterial cells b. Animal and plant cells ( it’s b )
X=1-2y how would you solve this?
Solve: 101x-99y=103 -99x+101y=-97
HELP ME WITH MY ENGLISH! WILL GIVE BRAINLIEST! Arrange the events of the plot of "Three Small Miracles" in their proper order. 1.Evelyn interrupts Kelly's futi
An individual can legally have both a Texas Driver License and a Texas ID Card? A.True B.False
a rectangle has a perimeter of 36 feet. The length of the mat is twice the width. Write and solve an equation to determine the length, in feet, of the mat. Then