mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

when did all thirteen colonies adopt written constitutions?
What is an opening statement in an interview?
The only United States floral organization that has a nationally recognized and certified floral-design designation is the
At the start of this year 18 months rent was paid. At the year's end how will this affect the balance sheet
find the solution x-4y=9 and x-y=-9
What is the connection between the holy Roman Empire and the church?
Connor is asked to find the probability of rolling a prime number on a die. He states that this is a simple event. True or false? A. True B. False
PLEASE HELP ME!! It's urgent
A certain forest covers an area of 2500 km2. Suppose that each year this area decreases by 5.25%. What will the area be after 15 years? Use the calculator provi
I hope to better understand these math questions, could you help me? SSA AAA HL None of the choices are correct.