moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Generosity is a value that is important to Allison. This behavior best reflects generosity. A.) Setting a volunteer schedule for the week. B.) Discussing with
3. Short-response prompt Read the following excerpt from Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave. Our food was coarse corn-meal boiled.
What is the 30th term of the arithmetic series 4, 7, 10, ...?
The position equation is s = -16t^2 + vot + so where s is height of the object in feet, vo is the initial velocity of the object, and so is the initial height o
Use the formula for the sum of a geometric series to find the sum or state that the series diverges. (if the quantity diverges, enter diverges.) 43 53 + 44 54 +
What type of radiation that comes to earth from all of directions is evidence that supports the big bang theory true or false
The strongest monarchies in europe were in france, england, spain, and _______.
are these expressions equivalent??if so how???
How to solve -2(1+x)<-4(x-3)
the product of twice a number and 7