Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

....................................
Factorize a² +4α-21.​
Explain a strategy you can use to compare 2/6 & 5/8
Thomas Jefferson borrowed an idea from John Locke that he used in the declaration of independence what did Jefferson call this idea
A cylindrical oil tank 8 ft deep holds 350 gallons when filled to capacity. How many gallons remain in the tank when the depth of oil is 5 1/2ft?
What is the meaning of straight leg raising? 1) A medical procedure 2) A physical exercise 3) A dance move 4) A yoga pose
Which of the following is true of the effect of technology on culture? 1) The U.S. delivers the best healthcare system in the world due to its superior technolo
A car rental rents out SUV's for $300 a week and sedans for $220 a week. If the owner of the rental wants $75,000 in revenue, how many SUV's must be rented if 1
The tempatire was -13°f and then rose 9°f
A cylindrical oil tank 8 ft deep holds 350 gallons when filled to capacity. How many gallons remain in the tank when the depth of oil is 5 1/2ft?