huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

West Indian manatees are large aquatic mammals that live in rivers and near shore estuaries, especially in Florida. They have two flexible front flippers with t
Advise a friend who responds to conflict by using the strategies below on why confrontation is not healthy for sustaining positive relationship
What type of function is shown in the data in the table below? A)quadratic B)polynomial C)exponential D)linear
You see the moon rising, just as the sun is setting. What phase is the moon in?.
Explain how to write an algebraic expression that represents the situation. The strawberries were split evenly into four bags.
Why does our heart need two parts that are completely separate from one another?
Find the total surface area of this triangular prism. 21 cm 29 cm 22 cm 20 cm
2(x + 1) = -2 Dont understand how to do this?
What is the solution to the proportion? 3 y − 8 12 = y 5.
One leg of a right triangle is 16. The hypotenuse is 27. What is the measure of the missing leg of the right triangle?