averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Based on the myth of Arachne how were ancient Greeks supposed to live their lives
Please please help me out
Which of the following sentences are punctuated correctly?
Review the case. Dred Scott v. Sandford Which most accurately explains how this Supreme Court ruling acted as a catalyst for the Civil War? 1) It established a
which organism releases oxygen into the atmosphere
What is the equation of a circle with center (2,-5) and radius 4?
What is the capital of Leeward islands
(1) 1 UU15. Line segment RW has endpoints R(4, 5) and W6, 20). Point P ison RW such that RP:PW is 2:3. What are the coordinates of point P?(1) (2,9) (2) (0, 11)
Erin made 66 devilled eggs for a party. After an hour, there were 8 left. How many eggs were eaten in the first hour?
Evaluate the expression. 9! - 4!(5!)