erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Why did abraham lincoln have such little education is in his early life?
What did the philosophes believe? A.that the ideas of the Enlightenment could help improve government and society B.that the Church had final authority in all p
270 is 90% of what number?
what restrictions are there on the range of the function H(w) below
What number multiplied by itself 3 times equals 9?
1. Kim's age is twice that of her sister. When you add Kim's age to her sister's age, you get 36. How old is each sister? (a) Write an equation that represents
Which statement is a correct expression of the Law of Conservation of Mass? A. The total mass is unpredictable in a chemical reaction. B. The total mass remains
what can scientist learn from the rate at which radioactive elements decay
Two organisms within the same genus can be organized into several related
how do you simplify the expression 3g-a+11g-21