aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

What is the primary purpose of writing a lab report?
Where does surface water collect if it does not flow to the ocean
Can someone check my answers please? According to Michael Faraday's World, which intrigued Michael Faraday? *A. magnets B. the tides C. volcanoes D. weather &
the english civil war was the result of a) england wanting freedom of religion. b) a military attempt by France to overthrow the english government. c) the king
Use the given endpoint R and midpoint M to line RS to find the coordinates of the other endpoint S. R(6,-2) M(5,3)
Why did Columbus write "having trouble with the crew"?
how does a author create a adaptation
Who were the advocates of centralization, and why did they want to alter or abolish the Articles of Confederation?
find the slope of the line having equation 4x- 3y= 13
Solve the equation for y 4x+7y=28 y=