powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

What is 2/3 of 18? What is 2/3 of 24?
Mrs.Miller is reading a book that has 628 pages in it. She is planning on reading 25 pages each night. How many nights will it take her to finish the book? How
A board is cut into 10 equal pieces.how many pieces together represent 3/5 of the board?explain how you arrived at your answer.
Which nation was the world's economic leader after world war 1 A. Germany B. the United States C. German Americans D "irreconcilables"
describe what would be true about the rate of change in a situation that could be represented by a graphed line and an equation in the form y=mx + b
If a 3 kg object has a momentum of 33 kg ms whats its velocity?
Equivalent mixed number for: 21/8 = ?
Thomas drew a rectangle with a area of 6 square centimeters what is the greatest possible perimeter
Which two countries were in conflict because they both tried to settle in the Upper Ohio River Valley?
What is 2.06% written as a decimal ?