rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this question I don’t understand it

Can someone please help me with this question I dont understand it class=

Respuesta :

lina6051 lina6051
  • 03-12-2020

Brand A: 32 Diapers, $8.99: about 28 cents per diaper

Brand B: 50 Diapers, $12.49: about 24 cents per diaper

You divide the amount of diapers by the money.

For example, 32 diapers/$8.99 equals about 28 cents per diaper and 50 diapers/$12.49 equals about 24 cents per diaper.

Brand B is the better deal since you save about 4 cents more.

Answer Link

Otras preguntas

Using Pythagorean inequalities, determine which of the following sets of values can represent the lengths of the sides of an acute triangle. a. 1,2,3 b. 6,8,10
Which ratio is equivalent to 7:2? A 72% B 2:7 C 2/7 D 7 out of 2
Please help me ASAP!Factorise:1. 1/3πr² – 2/3πr³​
A satellite 200 miles above the earth is orbiting the earth once every 4 hours. How far does the satellite travel in 1 hour? (Assume the radius of the earth is
Which type of figurative language is used in the sentence
Helppppppppppppppppppppp
help me with english please
This map shows the spread of Buddhism. Based on the information in this map, which of the following statements is true? Buddhism started in India and spread no
It takes 32 minutes for 3 people to paint 4 walls. How many minutes does it take 4 people to paint 7 walls?
Can someone help me please and thank you