rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me the answer to this please
According to a Gallup poll of 1012 people, about one-third of (32%) of Americans keep a dog for protection. Find the:Margin of Error Incorrect% (round to the te
can ya'll draw me and can ya'll try to draw me please
The ratio of boys to girls in a class is 4:8. If there are 24 students in the class, how many are boys?
Chris sold 5.5 pounds of trail mix. He sold it for $3.98 per pound. How much money did he collect?
Completa este dialogo sobre el pasaporte de Marcos. Escribe tres oraciones completas y usa pronombres de objeto directo. (Complete this dialog about Marcos'pass
) The histogram above shows the distribution of the heights, in meters, of 26 pyramids in Egypt. Which of the following could be the median height of the 26 pyr
If g(x) =x^2 + 1, find g(4)
Who was the first person to suggest the existence of atoms? Dalton Democritus Proust Thomson
Can you please help me with this assignment i really need help.