doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

which general led the Byzantine troops against the Bengals and ostrogoths under the reign of Emperor Justinian
Eric earned 60 points on his last test. If there were 75 possible points, what was his percent grade?
Lilah completed the division problem below. 7.84 divided by 2 Select True or False for each statement. A. The first step of the division is to multiply 7.84 and
Someone plz help I'm super confused
Chloe rolls two six-sided number cubes and adds the numbers showing on the cubes. What is the probability that the sum of the number cubes is even or five? A)2
Marriage and dating in ancient rome?
What is the slope-intercept form of the function described by this table? x 1 2 3 4 y 2 7 12 17 Enter your answer in the boxes. y = ? x + ?
why did Henry David Thoreau build a cabin on Walden PondA. to be close to his friend Emerson so they could collaborateB. to conduct an experiment about living i
The solution set for -p^2 − 11p = 0 is
find the value of x?