americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

This is my question, if you can solve this in under 2 minutes you are skilled!
Describe the major success and failures of Reconstruction. Evaluate the long-term results of Reconstruction for all Americans. Examine Presidential vs. Congress
help please i got the last part but not the others
Please Help/Easy Question/ Will Mark Brainliest/ 30 Points Use a net to find the area of the entire surface of the solid.​
[tex]y-5\geq -7[/tex]
PLEASE ANSWER THESE QUESTIONS CAREFULLY thank you so much
an astronaut tosses a rock on the moon. what force acts on the rock during its curved path
write a message on School sports day​
A cell biologist measures the volume of a bacteria cell. The volume is 6.027x10-10 L. What is the volume in picoliters? Write your answer as a decimal. pL
I need help with this question