amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

estimate the sum of 1,537 times 242 then find out the sum
how do wind,ocean currents, bodies of water, and elevation affect climate patterns on earth?
why was the battle of Antietam a crucial victory for the union.
A plumber charges $50 to come to a house and $20 an hour for work time. If h represents the number of hours worked, which expression gives the total amount the
use multiplication and the distributive property to find the quotient of 54/3
All of the following European countries held territory in Africa EXCEPT: A. Belgium B. Russia C. France D. England
Can you explain how to use the combine place values strategy to find 223-119
When you're working with a word processing document and you press the DEL Key what happens
Which expression represents "the sum of 3 and n" a. n + 3 b. n3 c. 3n d. n + n + n
gaseste diminutivele folosite pentru a numi partile corpului pasarii