shopkinlover1208 shopkinlover1208
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

write and evaluate an expression for the problem music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

iydelgadillo iydelgadillo
  • 01-12-2020
120 just multiply 20 times 6
Answer Link
hannah1217
hannah1217 hannah1217
  • 01-12-2020
do 20 x 6, and that will equal 120 :)
Answer Link

Otras preguntas

Find the inverse of the function
Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional questions Online Content Site 1
Which substance in the air of U.S. cities has decreased least since the Clean Air Act began? A. carbon monoxide B. ground-level ozone C. particulate matter D.
In three days Tina sold 15 boxes. On the second day, she sold 1 more than on the first. On the third day, she sold 5 more than on the first. How many boxes did
can someone help me I’m about to give up
6, 2, 8, 4, 9 How would the median change if the 6 was replaced by a 3?
Suppose a rocket is launched from a platform. The function h(t) - 4.96 + 200€ + 25gives the rocket's height, h, in meters, in terms of time, t, in seconds. The
5 stars on your answer. And a "thank you".
simple interest = Pxrxt Joe borrowed $900 from Sam for six months. How much will Sam earn if he charges joe a simple interest rate of 4 percent?
Most of the world's mixed economies are a combination of a A. traditional... developing B. traditional... command C. market... traditional D. market... command