jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

The basic building blocks of a protein are what?
Building empires would be included in which theme of historical study?
Select the correct answer. Choose the CONJUNCTION. We will drive to the old farmhouse or the lake. ОА. to OB. old ОС. or
At what point do the respiratory system, digestive system and circulatory system crossed paths​
Help me please I beg
1 What might have happened if chiefdoms and states had not developed as bands and tribes began to settle in a central area?​
Select the correct answer. Why did the colonies reject the Albany Plan? A. They wanted to be ruled by a central government. B. They were reluctant to be ruled b
Vous pouvez me donner le resume du livre "le diable dans l ile " de christian de montella ​
Graph the following equation on the graph C = 7250 + 205s
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING