keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangle is 7 inches less than its length. The area of the rectangle is 120 square inches. Solve for the dimensions of the rectangle. Length: __
How do I do this???? Plz help???
What are genes Answers: the measurable factor the expressed trait the observable characteristic the basic unit of inheritance
Plant and animal cells are different because………….. Plant cells do not have a nucleus or mitochondria Animal cells do not have DNA or ribosomes Plant cells do n
Wha is the solution for 1/2x-3=4
according to general william henry harrison ,what was the only way to win the war against britain?
HELP ASAP!! Which of the following best explains the U.S. Supreme Court decision in Bush v. Gore? It decided that Florida’s first recount should resume in all
Plantation agriculture was wasteful largely because
Tidal power is harnessed by _____. building a dam across the mouth of a bay tapping into underground steam reservoirs bombarding uranium nuclei with neutrons bu
When the body loses sweat, it also loses:?