bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of four cubes with a side length of fraction 1 over 4 foot? V = s3, where s is the side length. A. fraction 1 over 4 ft3 B. fraction 1 over
Explain the fundamental problem that we have in dealing with the social problems facing our society.
There are 12 pieces of fruit in a bowl 1/4 of the fruit pieces draw a fraction strip to show how many apples pieces are in the bowl
What is the answer?
Which of the following mapping diagrams does not represent a function?
which parent function is represented by the graph
two business partners, Ellen and Bob, invested money in their business at a ratio of 3 to 7. Bob invested the greater amount. the total amount invested was 200
The low temperature in Chicago was -3 °F. The low temperature in Milwaukee was -11 °F. Which statement is true? -11 is greater than -3, so it was colder in Ch
Other than the Holocaust, what other hardships have Jewish people experienced in their existence?
Audiometry confirms a client's chronic progressive hearing loss. further investigation reveals ankylosis of the stapes in the oval window, a condition that prev