itsprisionmike
itsprisionmike itsprisionmike
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

If Ashley works 3 times a week and works for 3 hours and makes 6 dollars from work how much money would she have by the end of the summer??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Intro:

Hello!!! Princess Sakura here ^^

Step-by-step explanation:

If she keeps that rate she will be making 18 dollars every week. You can get that if you do the 6 dollars times the number of days she goes every week which is 3 so 3*6 is 18.

Now assuming that there are 13 weeks in summer, we will do $18 times the 13 weeks to get $234.

Answer Link

Otras preguntas

is the earth getting heavier
ted is making three picture frames like the one shown below.what length wood does ted need for all three picture frames?
What is the prefix of active
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
THE FULL MOON TURNED ORANGE AND THEN GOT REALLY DARK WHAT COULD HAVE MADE IT TURN DARK LIKE THAT
Use the information to find the length of CD in parallelogram ABCD. The perimeter is 92 cm. AD is 7 cm more than twice AB. (Hint: Sketch the diagram.)
An illegal drug stimulates the parasympathetic nervous system, causing the user to appear tranquilized. What could indicate to a paramedic whether or not the pe
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.