preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the period that has the digits 913,256.
Which would a historian use most often to research people or events from the past? a. old books and papers b. old buildings and ruins c. old tools and pottery
Whys is it helpful to write a number as a product of primes
how many carbons in amino acids?
In the village of Moon there are three weavers, two bakers, and a jeweler. The village has a granary as well as an open air market where most residents buy thei
____ has contributed the greatest number of immigrants to the United States. france england germany ireland
The reciprocal of a fraction less than 1 is always a fraction greater than 1. Why is this?
Sofia learned 10 recipes to create party dishes. She learned these recipes in two weeks. How many recipes can Sofia learn in 5 weeks ?
how can the distributive property be used to find 4 x 875? draw an array.
A well tested explanation for a wide range of observation or experimental results is called a scientific