adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

​a corporation has all the rights and responsibilities of _____.
what is the solution to8(5-r)/5=-2r
Need some answers to these questions will give brainliest to who answers all 3 show some type of work
We read the word de55ert as 'dessert' rather easily, even though it is grossly misspelled with the number '5' in place of the letter 's' twice. this influence o
find the mean median and mode of the data set round tenth 15 , 4 , 4, 8, 7 ,15 ,4 ,15,4 ,5
Find the quotient: 15x^4y^2-30x^2y^3+45xy/5xy is ________. when this quotient is divided by _____the result is x^3y-2xy^2+3
(please explain how you got your answer, thank you) Your last doctor’s visit cost $105. Health insurance through your employer paid $84, and you paid the remain
Justin will rent a car for the weekend. He can choose one or two plans. The first plan has an initial fee of $75 and cost an additional $0.80 per mile driven. T
What were the vital factors that led to a Union victory in the Civil War?
2 QUESTIONS 20 POINTS AND BRAINIEST IF YOU GET THEM CORRECT! THANK YOU! <3