bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If candy canes cost .89 a dozen,how much would it cost to buy candy canes for a school with 400 students
Choose the correct graph of the given system of equations. y + 2x = −1 3y − x = 4 graph of two lines that intersect at the point (negative 1, 1) graph of two
what is the total distance in yards to make 3 trips from the house to the store and back in one week 1 mile = 1760 yards
In the book, "Of Mice And Men" what song best describes the character Candy? The song must be profanity free.
The price of a cup of coffee has risen to $2.65 today. Yesterday's price was $2.40
Which of these can help a person avoid risky situations? Select the four correct answers. A. Know what the plan is. B. Know who will be there. C. Trust
How did the Age of Reform shape American literature?
In a boaster club,1/8 of the 128 members are men how many male member are in the club
Four trends in the past decade have significantly influenced the landscape of global marketing. one of them is
how did hip hop come about