Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Almost all cnidarians use special cells called _______ at the ends of their tentacles to inject poison into their prey.
There were only male poets during the Beat Generation. a. true b. false
a 1,500-kg car is moving at a speed of 10 m/s. What is the car's kinetic energy?
Which of the following organisms are considered to be plant-like protists? A. bacteria B. algae C. plasmodia D. paramecia
You are the only clothes producer in the industry. You can choose a price that _____. reduces your revenue maximizes your profits lowers your costs
How did Samuel Morse revolutionize communication in the 1800s? A. He developed alternating current. B. He invented the electric telegraph. C. He inven
Two angle measures of a quadrilateral are 34° and 66°. What could the measure of the other two angles be? A. 45° and 55° B. 37° and 43° C. 150° and 110° D
5= m+2 what would m = to
In order to receive a structural adjustment loan, a nation might have to do all of the following except __________
When was the first gasoline-powered American automobile made?