velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

A nutrition label says that one serving out of a bag of chips has 3.7 grams of fat. how many grams of fat are there in 2.5 servings?
what is 2.23607 as a fraction
The Han dynasty was considered a golden age of China. Likewise, the Tang dynasty is also often considered a golden age of China. What does the term "golden age"
BRAINLEST TO WHOEVER GETS RIGHT !! х = [?]
1. Yejin plans to retire at age 60. She wants to create an annuity fund, which will pay her a monthly allowance of $4000 during her retirement. She wants to sav
1. List at least FIVE different primary sources of history.
Which one does not belong with the other three? Haggard fatigued gaunt affluent
(PLEASE HELP)An elevator car in a skyscraper can hold at most 15 people. For safety reasons, each car can carry a maximum of 1,500kg. On average, an adult weigh
All of the following conditions must be met before the contracting officer may acknowledge an assignment of claims except the: a. assignee must provide written
14 points A line has a slope of 8 and includes the points (4, -8) and (5, 1). What is the value of f? f= Submit