mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

how many enslaved african Americans were there?when were they all eventually freed?​
What effect did the Kansas-Nebraska Act have on the Compromise of 1820? A: It expanded the compromise into land bought in the Louisiana Purchase. B: It strengt
ples help will give brainlist deatils in the image
Which of Newton’s laws of motion is demonstrated by a hammer pounding a nail into a board
the __________explains the movement of materials through phloem plz help its a word bank
What is the measure of angle B in the triangle?
h = (500 - 260) ÷ 2 Please help
Business owners sell_______________ to investors, which are shares in their companies. bonds dividends(wrong) corporations stocks
name one strain of the bacteria that usually lives harmlessly in the digestive tracts of humans.
help me with english please