reynoldsjordan02 reynoldsjordan02
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal

Respuesta :

DemonSlayer101
DemonSlayer101 DemonSlayer101
  • 01-10-2020

Answer:

$2.13

Step-by-step explanation:

If she paid $25.56 for a total number of 12 gallons, then you need to divide 25.56 by 12, and you will get 2.13. Meaning each gallon cost $2.13.

You can also check your answer by multiplying 2.13 by 12.

Answer Link

Otras preguntas

If a cell is placed in salt water ,water leavesthe cell by what kind of transportation
Which of the outcome as a result of an increase in atmospheric pressure?
How do you write 280.75 in expanded form
20 is what percent of 40 show ur work
What is one-third of 2,700?
the area of a rectangle garden is 60ft^2. the length is an irrational number. explain why or why not the width must be a fraction, whole number, irrational numb
Which line, or band, represents the smallest dna fragment?
Which term refers to a word or phrase in a sentence that describes something that isn’t clearly stated in the sentence?
How many atoms of chlorine are there in 16.5 g of iron (iii) chloride?
Many ancient civilizations believed that dreams were __________.