jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

how can media help in conflict management?​
Suppose that the function g is defined, for all real number, as follows.​
A2. Find y' and y" for y^2 = x^2+ sinxy
Order these from Least to greatest 5/12 8/9 0.32 1/2
d. Point out the major steps to complete a community work.​
Why do we only use estar to describe passing actions in the present?
(ii) x + y + 2 and x - y - 1​
Pls help will give brainilist
list five evidence of photosynthesis and describe any two​
The origins of calypso music in the Caribbean region can be traced to the contributions of — A. Spanish conquistadors that first landed on Hispaniola B. Mayans