eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Through using a telescope, Galileo Galilei was able to prove the theories of scientist Isaac Newton Rene Descartes Nicholas Copernicus Ptolemy
Sally's cat is stuck in a tree 18 ft off the ground. The base of a ladder is placed 6 feet away from the base of the tree. What is the minimum length ladder ne
How does cell technology affect government? 4 New government agencies must be created to fund and regulate each type of technology. 3 A new technology may reduc
edits in an electronic file in the word feature are called what
School signs are shaped like a __________? a. stop sign. b. text book. c. pentagon /school house.
What is an audiometer used for? Neurosis is defined as
The Canadian Rockies have become a popular spot for ________________. a. paramotoring c. ice climbing b. wake boarding d. kite surfing
What is the solution to the proportion? 6/x=9/12
Which of the following is not a description of a summative conclusion?
Find the Missing Hypotenuse