forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Why did astronomers initially think that millisecond pulsars were very young?
where is Jane headed when she passes the triangle Factory
god why can't I understand thus stuff
Computer skills and knowledge of specialized software would be most important for someone who is an architect. a construction supervisor. a carpenter. a mechani
When Scott says, “Human resources is one of the most important things we do in our business,” what is he referring to?
Which equation is a point slope form equation for line AB ?
Which best describes why president lincoln went to war against the south during the civil war?
A restaurant chain sells 175,000 burritos each day when it charges $7.50 per burrito. For each $0.50 increase in price, the restaurant chain sells 5,000 less bu
How to solve a multiplication problem with a variable?
The Truman and Eisenhower Doctrines showed that the United States was most concerned with