Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

The palm tree is a ________. A. Monocot B. Dicot C. Cycadae D. Ginkoae
there were 10 tables at a company luncheon. the company ordred 25 pizzas. if the same amount of pizza was served at each table, how much pizza did each table ge
Olivia ties 2.5 ft of ribbon onto a balloon how many yards of ribbons does Olivia need for 18 balloons?
Gavin Is designing a kite. He sketched a picture of the kite. How many right angles does the kite have
Nuestra profesora es muy simpática. Tiene mucha paciencia con nosotros y ____ da mucho tiempo libre.
Plz help question below
About the Rebellion and its results he would express no opinion. When asked whether he was not happier now that Jones was gone, he would say only "Donkeys live
circumference:circle analogy?
In what way are matriarchal and patriarchal societies alike?
The Union tried hard to prevent the Confederacy from establishing what? a)Airbases b)Freesoil states c)A stronger connection to China and Russia d)A stronge